Forum Gündemi:

Konu Başlığı : [YARDIM] Açık hava filtresi (Performans hava filtresi) Nedir? Ne işe yarar?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : SerhatTemel
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çalışkan Üye
**
16
mesajlar
9
konular
205
REP PUANI

DEVELOPER
08-04-2019
(Kayıt Tarihi)
(VAGDER ÜYE NO)
B RH (+)
(KAN GRUBU)
SEAT:Leon 1.4 TSI FR
(ARAÇ)
34GIZ15
(PLAKA)
10
(TEŞEKKÜR)
1 Mesajına 1 Teşekkür Edildi.
#1
Exclamation  03-05-2019, Saat: 10:42
Merhaba arkadaşlar;

Açık hava filtresi (Performans hava filtresi) Nedir? Ne işe yarar? Performans artışı olur mu?
Performans hava filtreleri (açık hava filtresi) uygulanmasındaki kolaylık ve fiyatının diğer modifiye parçalara oranla daha düşük olmasından dolayı genellikle bir çok araçta değişen ilk parçadır. Kimisi performans için, kimisi kaputun altında güzel görünüm ve motorun sportif sesini sağlamak için kullanır.

Açık hava filtresi (Performans hava filtresi) Nedir?
Bir motorun verimli çalışabilmesi için gerekli olan parçalardan biri de hava filtresidir. Motorun hava emiş yolundaki tek engel olan hava filtresi, dışarıdan emilen havanın temizlenerek motorun yanma odasına iletilmesini sağlar. Hava filtresinin verimli çalışabilmesi için zararlı maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir. Fabrika çıkışında kullanılan kağıt hava filtrelerinin gözeneklerinin küçük olması daha az havanın motorun yanma odasına uğramasına neden olur. Performans hava filtrelerinde ise gözeneklerin geniş olmasından dolayı motorun daha rahat emiş yaparak daha fazla hava ile buluşmasını sağlar.

Açık hava filtresi (Performans hava filtresi) Ne işe yarar?
Açık hava filtresinde amaç, aracın fabrika çıkışlı kapalı kutu hava filtre sisteminin emiş gücünü daha da yükseltip, yoğun hava almaktır. Kapalı kutu hava filtre sisteminin sökülüp, yerine bir kelepçe ve tornavida yardımıyla takılan performans hava filtresi, soğuk ve yoğun hava alabilmesi için motordan uzak motorun ısısını çekmemelidir. 
[Resim: 74995e366374a08f250aa9d3add13195.jpg]

Çünkü soğuk olan hava, daha yoğun olduğundan içinde çok fazla oksijen taşır. Buda daha fazla yanma daha fazla yakıtla birleşerek güç artışı demektir. Açık hava filtresinin takıldığı yerden kesinlikle motor ısısını çekmemelidir. Bu yüzden performans hava filtresinin etrafına ısı kalkanı yerleştirilip motordan gelen ısıyı çekmeden soğuk hava ile buluşması gereklidir. Aksi takdirde motordan gelen sıcaklığın hava filtresinden geçerek motor yanma odasına uğramasına neden olur buda performans düşüşüne neden olur.

Aracın Performans artışı Beygir gücü yükselir mi?
Emilen havanın artması sonucu güç artar ancak bu durum ağırlıklı olarak üst devirlerde gerçekleşir. Alt devirlerde ise bir miktar güç kaybı bile olabilir. Bunun nedeni ise alt devirlerde daha az olan yakıt miktarı yüksek miktarda hava ile karışır. Performans hava filtresi kullanmak çoğu araçlarda pek bir şey değiştirmediği gibi kötü konumlandırılmasında performans düşüşüne bile neden olur. Takılan bu hava filtrelerinin aracın performansına pek etki sağlamaz. Beygir gücünde değişiklik olmaz sadece araca biraz canlılık katar. Bunun nedeni de yukarıda açıkladığımız gibi soğuk ve yoğun havayı motorun yakma bölümüne ulaştırarak araca biraz daha canlılık katar.
Çevrimdışı
Kayıtlı Üye
*
3
mesajlar
0
konular
2
REP PUANI

Kayıtlı Üye Grubu
03-05-2019
(Kayıt Tarihi)
(VAGDER ÜYE NO)
A RH (+)
(KAN GRUBU)
AUDI A3 Sportback 1.4 TFSI Sport Line
(ARAÇ)
35 UEU 40
(PLAKA)
0
(TEŞEKKÜR)
2 Mesajına 2 Teşekkür Edildi.
#2
03-05-2019, Saat: 16:33
Isı kalkanı önemli. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım Smile
Çalışkan Üye
**
16
mesajlar
9
konular
205
REP PUANI

DEVELOPER
08-04-2019
(Kayıt Tarihi)
(VAGDER ÜYE NO)
B RH (+)
(KAN GRUBU)
SEAT:Leon 1.4 TSI FR
(ARAÇ)
34GIZ15
(PLAKA)
10
(TEŞEKKÜR)
1 Mesajına 1 Teşekkür Edildi.
#3
03-05-2019, Saat: 18:30
İşi profesyonellere bırakmak veya profesyonellerden öğrenmek en doğrusudur ☺️ @SBA


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi